Przejdź do treści
 

Szkło dekoracyjne – zastosowanie i aranżacje

Zastosowanie i aranżacja szkła dekoracyjnego - krok po kroku

Szkło jest wykorzystywane przez człowieka od stuleci. Dzięki niemu uzyskiwano lepsze doświetlenie, lekkość przestrzeni. Szklane podłogi i balustrady są doceniane za walory użytkowe.

W ciągu ostatnich pięciu lat na rynek wprowadzono wiele wyrobów z nowoczesnego szkła do stosowania przy wykańczaniu wnętrz. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się specjalne szklane kabiny prysznicowe, czy wanny.

Co wyróżnia szkło dekoracyjne, jako rodzaj szkła?

Szkło dekoracyjne jest specjalnym rodzajem szkła, które może być przeznaczone do upiększenia przestrzeni mieszkania lub domu. Takim rodzajem szkła jest szkło laminowane.

Dekoracje ze szkła są nanoszone za pośrednictwem folii, która jest umieszczana pomiędzy taflami szkła. Stosuje się tak zwane inserty, materiały dekoracyjne do laminowania w szkle. Inserty mogą być tkaninami, siatkami metalowymi, imitacją kamienia, a także materiałami o organicznym charakterze jak liście. Co ważne, można laminować pomiędzy szybami dowolne materiały płaskie, które dają się zatopić w folii znajdującej się między szybami.

Gdzie warto użyć szkła dekoracyjnego przy wykańczaniu wnętrz?

Obecnie daje się wyróżnić przynajmniej kilka zastosowań szkła przy wykańczaniu wnętrz. Te najpowszechniejsze użycia są następujące:

  • Szkło dekoracyjne do kuchni można umieścić, jako ścienne panele. Zamiast kafli ceramicznych, które tradycyjnie umieszcza się nad blatem roboczym, można zdecydować się na szkło. Szkło ma wiele zalet, między innymi: jest bardziej modne, oraz pozwala na wykonanie nowoczesnej aranżacji przestrzeni kuchennej. Dekoracyjne szkło do kuchni jest pozbawione fug, jego powierzchnia jest gładka, przez co daje się łatwo utrzymywać w czystości w przeciwieństwie do kafelek, które trzeba dokładnie czyścić, a i tak efekt nie jest taki jaki być powinien. Sam montaż szkła do ściany jest szybki i bezproblemowy, czego nie można powiedzieć o układaniu kafelków. Najczęściej materiały do wydruku pochodzą ze specjalnych baz, które oferują znakomitej jakości fotografie, później wykorzystywane do projektu oszklenia danej kuchni. Szkło dekoracyjne w kuchni jest rozwiązaniem nowoczesnym, zapewniającym powiększenie optyczne pomieszczenia oraz nowoczesny design.
  • Szkło dekoracyjne do łazienki może być umieszczone w kabinach prysznicowych, lustrach lub okładzinach ściennych. Kabiny prysznicowe mogą mieć różny kształt, przez co ich zabudowa ze szkła przybiera formę: parawanu w kształcie litery I lub L, drzwi do wnęki z prysznicem. Dzięki temu można nanieść na szybę dowolne dekoracje łazienkowe, które upiększą łazienkę i nadadzą jej odpowiedniego wystroju. Oprócz dekoracji, wysokiej jakości szkło sprawia, że jest łatwo zmywalne, co nie przysparza kłopotu przy sprzątaniu zacieków i brudu. Także lustra mogą być ładnie ozdobione elementami dekoracyjnymi typu roślinnego lub morskiego. Odpowiednio dobrane kafle łazienkowe dobrze będą współgrały z tego typu szkłem. Łazienka to nie tylko lustra kabiny prysznicowe. Za pomocą dekoracyjnego szkła można postawić okładziny ścienne, które zastępują tradycyjnie układane w łazience kafle na ścianach. Szkło dekoracyjne na ścianę może być eleganckie, ale jest także łatwe w utrzymywaniu codziennej czystości. Szkło jest montowane albo za pomocą okuć, albo przy pomocy specjalistycznego kleju w bezpośredni sposób na ścianę.
  • Szkło dekoracyjne do salonu to przykładowo ścienne dekoracje do salonu,które są oryginalnym pomysłem, aby urozmaicić jego wnętrze. Można to uczynić na wiele sposobów, ale rozwiązaniem wyjątkowym są szklane panele, na których umieszczone są obrazy. Sama obecność szkła w salonie nadaje mu nowoczesności oraz eleganckiego wyglądu. Efekt jest jeszcze bardziej zauważalny, jeśli na szkło nałoży się specjalne grafiki. Tylko od gospodarza zależy jaka będzie to grafika, musi ona być dostosowana do wyglądu salonu oraz mebli się w nim znajdujących. To bardzo istotne, aby nie zaburzać harmonii kolorystycznej miejsca.
  • Szkło dekoracyjne na stół to kolejne dobre wykorzystanie szkła do urządzania wnętrza domu, mieszkania. Przykładowo mogą być to szklane blaty. Są one wytrzymałe i nie dające się rysować, co nie spowoduje wymiany blatu na nowy. Szkło na stole jest łatwe w utrzymaniu oraz nie wymaga pielęgnacji. Jest także odporne na działanie promieni słonecznych, co nie powoduje wyblaknięcia materiału, więc może on służyć przez długie lata domownikom.

 

Jak więc widać, szkło może być użyte na przynajmniej kilka sposobów do wykańczania wnętrz. Obecnie tak naprawdę w każdym pomieszczeniu domu, mieszkania można je stosować. Idealnie sprawdzają się szkła w łazienkach, kuchniach, salonach, ale i pokojach gabinetowych.

PLANILAQUE COLOR-IT BLACK&WHITE
Laminated Safety Glass | Stadip Protect STADIP PROTECT

Znajdź dystrybutora