Przejdź do treści
 

WNĘTRZA - ZEWNĘTRZA

Wywiad z P. Magdą Motrenko

M. Motrenko


 • Na Twoim kanale na YouTubie jest już ponad 100 000 subskrypcji. Co właściwie było motywacją do jego założenia? Jak to się wszystko zaczęło?

Wnętrzarska pasja jest ze mną od zawsze, a filmy były tylko kolejnym sposobem jej wyrażania. Wcześniej przez kilka lat prowadziłam bloga, a rysunki i projekty domów tworzyłam już w przedszkolu. Jednak dopiero dzięki prowadzeniu kanału na YouTubie mogę dzielić się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami z aż tyloma osobami. To niesamowite!

• W swoich programach odwiedzasz wiele miejsc, opowiadasz o różnych ciekawych projektach, a w jakiej przestrzeni Ty sama czujesz się najlepiej? Masz swój ulubiony styl? 

Mam w sobie trochę sprzeczności, np. kocham stare meble, które potrafią tworzyć fantastyczny charakter domu, i jednocześnie bardzo doceniam wygodę i optymalne wykorzystanie przestrzeni, co zdecydowanie łatwiej uzyskać przy zabudowie na wymiar. Dlatego idealne wnętrze dla mnie musi być trochę misz-maszem różnych rozwiązań. I koniecznie kolorowe! Ale to nie znaczy, że źle się czuję w stonowanych mieszkaniach. Naturalne barwy i klasyczne rozwiązania też bardzo doceniam. Po prostu czym innym jest czucie się dobrze w jakiejś przestrzeni i ocenienie jej pozytywnie, a czym innym tworzenie domu dla siebie. Lubię różne wnętrza, a mój dom jest i będzie kolorowy.

• Rynek wnętrz dość mocno reaguje na trendy, nowinki, modę. Jakie według Ciebie są obecnie wyzwania w projektowaniu wnętrz?

Wydaje mi się, że kluczowym wyzwaniem dla ludzi pracujących w branży jest unikanie tworzenia presji na zawsze modny dom. Trendy we wnętrzach często są nawiązaniem lub nawet powtórzeniem tego, co dzieje się w świecie mody. A tam mamy rozkwit fast fashion wykorzystującej tanią siłę roboczą, tworzącą niskiej jakości produkty i zanieczyszczającą środowisko w skali, która nie mieści się w głowie. We wnętrzach pozornie jest trochę lepiej, ale to nie znaczy, że nie ma problemu. Łatwo psujące się produkty, które trzeba częściej wymieniać, generują trudne do przetworzenia śmieci. Szacuje się, że nieruchomości się remontowane średnio co 7-10 lat, a każdy remont to zarówno kolejne odpady, jak i zużywanie zasobów naturalnych potrzebnych do produkcji nowych materiałów wykończeniowych. Im większa będzie potrzeba nadążania za trendami, tym częściej będą remonty. Dlatego też moją misją jest pokazywanie różnorodnych mieszkań. W ten sposób również pomagam innym odnaleźć swój styl. Im więcej różnych wnętrz i rozwiązań zobaczymy, tym większa szansa, że urządzając się, od razu sięgniemy po to, co będzie nas cieszyło latami. A niestety często słyszę historie ludzi, którzy dopiero po zakończeniu remontu odkryli coś, co ich zachwyciło i teraz żałują swoich remontowych decyzji. Gdyby znali więcej rozwiązań, produktów czy możliwości wcześniej, mogliby lepiej dostosować wnętrze do swoich potrzeb. Nie mieści mi się w głowie, że tak ważny temat jak urządzanie domu, musimy rozgryzać od zera na własną rękę jako dorośli ludzie. W szkole nie miałam ani jednej lekcji dotyczącej aranżowania mieszkania i nie wydaje mi się, by od tamtej pory coś się zmieniło. Jeśli kogoś to nie pasjonuje i nagle staje przed koniecznością urządzenia całego domu, może mieć nie lada problem. Dobrze, gdy budżet pozwala zwrócić się po pomoc do projektanta, ale przecież większość osób radzi sobie we własnym zakresie, co często kończy się serią kosztownych pomyłek.

• Widząc, jak wygląda współczesny świat, czy nie powinniśmy zacząć traktować kwestii ekologii, czy zrównoważonego rozwoju w bardziej poważny sposób?

Zdecydowanie tak. Zrównoważony rozwój to niezbędna konieczność, podstawa naszego funkcjonowania. Jeśli chcemy, by kolejne pokolenia mogły również cieszyć się komfortowym życiem, musimy racjonalnie zarządzać zasobami. Czy nastąpi moment, kiedy z czystym sumieniem będziemy mogli powiedzieć "już wystarczy tej mody, teraz zużyjmy wszystko i sprawdźmy, co się stanie"? Nie sądzę. Dlatego poszukiwania ekologicznych rozwiązań nie postrzegam jako czegoś tymczasowego. To moda, która musi zagościć w naszym myśleniu na stałe.

• Szkło to materiał dość neutralny, świetnie sprawdza się z innymi materiałami: drewnem, stalą, betonem. Szkło może posłużyć wydzieleniu przestrzeni, nadaniu jej perspektywy przy jednoczesnym jej rozświetleniu. A na co Ty zwracasz uwagę, jeśli chodzi o wykorzystanie szkła i jego aranżacje we wnętrzach?

Ja zwracam uwagę na to, by wnętrza były urządzone adekwatnie do potrzeb mieszkańców, bezpieczne i w miarę uniwersalne, tzn. by dało się je dostosowywać do zmieniającego się życia. Bardzo mnie cieszy, jak duże możliwości aranżacyjne mamy obecnie. Wciąż wiele osób kojarzy szkło z czymś niebezpiecznym, a współczesne rozwiązania bywają naprawdę genialne i potrafią się sprawdzać również w domach pełnych dzieci. Coraz częściej spotykam się z pokojami wydzielonymi przeszkloną ścianą. Uwielbiam otwartą przestrzeń i słońce, ale też często czuję potrzebę dużej prywatności - takiego bycia samej ze sobą - dlatego do takiego rozwiązania wybrałabym szkło ornamentowe.

• Czy często spotykasz się z wnętrzami, w których zostało użyte szło ornamentowe? Co sądzisz o takim rozwiązaniu?

Tak, widuję szkło ornamentowe we wnętrzach, chociaż wciąż stosunkowo rzadko. A przecież jest bardzo praktyczne! Pozwala zachować więcej prywatności i pięknie wygląda, a do tego nie widać na nim śladów palców tak jak na zwykłym szkle. Jestem szczerze zachwycona tym rozwiązaniem.

• I na koniec ostanie pytanie – „dobry design” – to według Ciebie jaki?

Wytrzymały, wygodny, ponadczasowy i uniwersalny. Takich wnętrz i produktów nam wszystkim życzę. :)

WIĘCEJ NA:
https://www.saint-gobain-glass.pl/pl/lazienka-pelna-inspiracji