Przejdź do treści
 

Antwerpia, BELGIA

Urząd Portowy w Anwerpii

Budynek użyteczności publicznej / administracji rządowej

WYRÓB: CLIMAPLUS COOL-LITE® KS 147, SGG SILVER ACOUSTIC / SILENCE, SGG

Imponująca konstrukcja szklana dla nowej siedziby Urzędu Portowego w Antwerpii

Najnowsza perła architektury w Antwerpii zaprojektowana przez Zahę Hadid to nowa siedziba Urzędu Portowego Antwerpii. Ten „odlotowy i innowacyjny budynek” to symboliczna brama do terenów portowych.

Przegląd

Nowa siedziba Urzędu Portowego w Anwerpii – Port House – znajduje się na granicy pomiędzy miastem Antwerpia w Belgii a jego zatoką. Renomowana firma Zaha Hadid Architects zaprojektowała tę imponującą konstrukcję ze szkła fasetowanego, znajdującą się na dachu stuletniej dawnej siedziby straży pożarnej, zaadoptowanej na potrzeby nowego Urzędu Portowego Antwerpii. Konstrukcja ma długość ponad 100m, niemal tyle samo, ile dawny budynek straży pożarnej znajdujący się pod nią. Dzięki tej rozbudowie, budynek będzie mógł pomieścić 500 pracowników Urzędu Portowego, którzy do tej pory pracowali w różnych miejscach rozsianych po całym obszarze miasta. Budynek oferuje widok portu i miasta, mieniąc się jakby był w ciągłym ruchu. Efekt ten potęguje masywna narożnie ustawiona betonowa „noga” i wspornik z jednej strony oraz fasetowane trójkątne panele szklane z drugiej. Nadbudówka pokryta jest przezroczystymi i matowymi trójkątnymi panelami szklanymi, tworzącymi płaską powierzchnię po stronie południowej oraz falującą fakturę naśladującą powierzchnię wody znajdującej się na północy. Ten zabieg projektowy ma na celu wizualne rozbicie skali konstrukcji. Zapewnia również odpowiednią ilość światła dziennego, cienia i widoku na rzekę Scheldt, miasto i port dla osób pracujących w budynku. Jednym z wyzwań projektu było zapewnienie, aby żadna z oryginalnych fasad budynku straży pożarnej nie została zakryta, ponieważ jest on wpisany na listę obiektów zabytkowych. Stąd zdecydowano się na nadbudówkę na dachu. Centralny dziedziniec budynku straży pożarnej został również pokryty szkłem i obecnie stanowi główny hol recepcyjny Urzędu Portowego.

Wykorzystany produkt

Firma Saint-Gobain z prawdziwą dumą uczestniczyła w projekcie, dostarczając wysokiej jakości wyroby szklane na „mieniącą się chmurę ze szkła”. Fasada nowej nadbudówki składa się ze szkła COOL-LITE® KS 147 Saint-Gobain o ok. 14 różnych układach typów Silver Acoustic / Silence. To nowoczesne szkło tłumiące hałas umożliwia odcięcie się od irytującego hałasu z zewnątrz, oferując spokój, tak istotny w miejscach pracy i zamieszkania. Ta właściwość szkła, niezbędna dla Urzędu Portowego, została zintegrowana ze szkłem z gamy wyrobów COOL-LITE®, dzięki czemu uzyskano rozwiązanie wielofunkcyjne. Zastosowano również spandrele, aby ograniczyć widoczność materiałów lub elementów konstrukcyjnych z zewnątrz budynku. Firma Saint-Gobain dostarczyła izolowane spandrele pokryte sitodrukiem i warstwą EMALIT EVOLUTION z zawartością ołowiu 0%. W efekcie uzyskano szklenie kolorowe i matowe, niezwykle trwałe, dające czysty, estetyczny wygląd i jednorodnie wybarwione panele. Trzy różne typy szkła zostały zastosowane jako substraty dla dostarczonych spandreli: • PLANICLEAR, dla zwiększenia poziomu przepuszczalności energii słonecznej i światłą dziennego, • DIAMANT, dla atrakcyjnego wyglądu, wyższego poziomu przepuszczalności światła i właściwości optycznych, • ANTELIO SILVER nie tylko ze względu na ochronę przeciwsłoneczną, lecz również ponieważ zastosowanie emaliowanego szkła Antelio w spandrelach daje jednorodny wygląd obszarów przezroczystych i nieprzezroczystych. Zastosowanie wyrobów Saint-Gobain przyczyniło się do uzyskania przez obiekt oceny bardzo dobrej w certyfikacji BREEAM.

Szczegóły projektu

Data & Lokalizacja

2016, Belgia

Photographer

Marc Sourbron

Architekt

Zaha Hadid Architects