Przejdź do treści
 

Paryż, FRANCJA

Sąd w Paryżu

Budynek użyteczności publicznej / administracji rządowej

WYRÓB: COOL-LITE® SKN 054 , COOL-LITE® ST BRIGHT SILVER , SGG CLIMAPLU

Sąd w Paryżu: 160-metrowa fasada szklana

Budynek Sądu w Paryżu składa się z czterech nałożonych na siebie równoległościanów szklanych o łącznej wysokości 160 metrów (38 pięter), co czyni go jednym z największych projektów w stolicy. Jest on również największym pałacem sprawiedliwości w Europie.

Nowa siedziba Sądu w Paryżu, otwarta w roku 2012 w ramach reorganizacji systemu sądownictwa, rzuca się w oczy w krajobrazie stolicy Francji. Budynek o powierzchni 135.000 m2 jest w stanie obsłużyć 9000 osób dziennie. Posiada hol recepcyjny o powierzchni 3.200m2, lobby / poczekalnię o powierzchni 5500m2 i wysokości 28 m, 90 sal rozpraw o powierzchni 9400m2 oraz 1 ha lasu miejskiego. Projekt opracowano mając na względzie ambitne cele środowiskowe, szczególnie dla tak wysokiego budynku, w ramach Planu Klimatycznego Miasta Paryża. Budynek Sądu w Paryżu składa się z czterech nałożonych na siebie równoległościanów szklanych o łącznej wysokości 160 metrów (38 pięter), co czyni go jednym z największych projektów w stolicy. Jest on również największym pałacem sprawiedliwości w Europie. Projekt budowy gmachu, prowadzony przez pracownię architektoniczną, zrealizowała firma Bouygues Bâtiment Ile-de-France. Ten imponujący obiekt, uruchomiony w 2017 r., posiada aż 50.000m2 powierzchni szklanych, co wedle zamiarów projektantów symbolizuje transparentność wymiaru sprawiedliwości.

Wykorzystany produkt

Dzięki rozwiązaniom fasadowym Saint-Gobain, budynek sądu będzie w przyszłości zapewniał przebywającym wewnątrz osobom prawdziwy komfort dzięki zastosowaniu szkła zapewniającego izolację akustyczną i cieplną, szkła przeciwsłonecznego, szkła ognioodpornego oraz szkła pokrytego sitodrukiem. Projektanci wybrali wyroby Saint-Gobain również ze względu na ich wygląd. Takie zestawienie typów szkła daje gmachowi niepowtarzalny charakter, jak również odfiltrowuje światło, nadając wnętrzu przyjemny klimat. Szkło COOL-LITE® SKN 054 okazało się idealnym rozwiązaniem dla zapewnienia kontroli przeciwsłonecznej oraz izolacji cieplnej tej ogromnej fasady szklanej. Całość projektanci dopełnili szkłem COOL-LITE® ST BRIGHT SILVER, które wybrali ze względu na bardzo dobre właściwości ochrony przeciwsłonecznej oraz wysokie walory estetyczne i refleksyjne, w połączeniu z CLIMAPLUS w formie podwójnych szyb zespolonych, dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Szczegóły projektu

Data & Lokalizacja

2017, Paryż

Photographer

© Laurent Zylberman-Graphix-Images

Architekt

Renzo Piano Building Workshop (RPBW)

Project owner

Artélia, prowadzenie:  Bouygues Bâtiments Île-de-France (PPP z l’EPPJP-Ministère de la Justice)