Przejdź do treści
 

Nowoczesne szkło ornamentowe

doskonałe dopełnienie każdego wnętrza

Nic tak nie dopełnia wnętrza, jak szkło ornamentowe – zarówno w formie elementów dekoracyjnych, jak i głównego motywu kompozycyjnego. Oprócz nowoczesnego designu i różnorodności wzorów pasujących do niemalże każdego stylu, daje użytkownikowi coś, czego nie da się zastąpić: możliwość urządzenia przestrzeni na własnych zasadach. Wydzielenie dodatkowych stref za pomocą szklanej ścianki działowej jest nie tylko niezwykle efektowne, lecz także funkcjonalne. Zwiększona intymność i poczucie bezpieczeństwa oraz jeszcze większa ilość światła w pomieszczeniu to cechy, które czynią ornamenty rozwiązaniem doskonałym zarówno w przypadku niewielkich, jak i dużych metraży. O maestrii szkła ornamentowego rozmawiamy z Tomaszem Pągowskim, projektantem i charyzmatycznym prowadzącym programu „Remont w48H”, który od ponad 20 lat zajmuje się opracowywaniem i realizacją projektów wnętrz, mebli oraz innych form użytkowych.

Magda Lipińska: Bardzo dziękuję, że zgodził się Pan odpowiedzieć na kilka pytań. Szkło ornamentowe od lat pojawia się w różnych odsłonach. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie niestandardowe podejście do urządzania wnętrz, ale jednocześnie lubią praktyczne rozwiązania. W jakich przestrzeniach według Pana najbardziej sprawdza się szkło ornamentowe?

Tomasz Pągowski: Wiele zależy od rozmiaru ornamentu i skali pomieszczenia. Na pewno dobrze robi ono wszelkim przestrzeniom, w których każde źródło światła jest na wagę złota, a podziały nie powinny odbierać potencjału przestrzeni.

ML: Jakie są najważniejsze zalety wynikające z użycia ornamentów?

TP: Faktura i światło... oraz odrobina intymności. Cokolwiek się dzieje za szkłem ornamentowym porządkowane jest przez sam ornament. Dominująca ściana jednego motywu pomaga również zdefiniować stylistycznie wnętrze.

szkło ornamentowe wnętrze 1 szkło ornamentowe 2

ML: Kto w szczególności powinien rozważyć wykorzystanie ornamentów w swoim domu?

TP: Ktokolwiek pragnie wygenerować podział pomieszczeń, zachowując poczucie przestrzeni i światła, powinien rozważyć tego typu rozwiązanie. W szczególności jest ono niezwykle atrakcyjne dla osób chcących uzyskać w mieszkaniu efekt przestrzeni loftowej. W połączeniu z czarną, matową konstrukcją i ryflowanym szkłem, efekt jest w zasadzie gwarantowany.

ML: Na co warto zwrócić uwagę wybierając szkło ornamentowe do wnętrza?

TP: Należy być świadomym, że motyw ornamentu, podziały i szprosowania zdefiniują stylistycznie wnętrze, bo nie każdy ornament da nam efekt loftu. Natomiast, ze względów bezpieczeństwa, warto zwrócić uwagę na grubość, hartowanie i ewentualne wzmacnianie foliami. Wiele zależy od konstrukcji, im mniej podziałów konstrukcyjnych, tym szkło powinno być grubsze i lepiej zabezpieczone.

ML: Proszę krótko opisać metamorfozę kawalerki? Na co szczególnie zwracano uwagę przy projekcie i co przede wszystkim stanowi jego wyróżnik?

TP: Chcieliśmy podkreślić dostojną prostotę wnętrza. Gęsto ryflowane szkło podklejone matową folią i wzmocnione drugą warstwą, do tego harmonijne podziały, dały nam poczucie lekkości, bezpieczeństwa użytkowania oraz komfortu wynikającego z intensywnego przenikania światła, ale nie kształtów, gdyż za szybą mieliśmy sypialnię. Efekt skali zawsze robi wrażenie, a w tak małym wnętrzu szklana ścianka 3mx2.5m zdefiniowała nam wszystko!

ML: Co stanowiło inspirację przy powstawaniu projektu?

TP: Zależało nam na nawiązaniu do loftowych przestrzeni i stworzeniu pewnego rodzaju więzi z powstającym za oknem centrum kulturalno-rozrywkowym, tworzonym z rewitalizowanych budynków starej praskiej fabryki. Nasz bohater jest przebojowym mężczyzną kochającym życie towarzyskie i klimat Starej Pragi, szukaliśmy więc odpowiedniej stylistyki oraz sposobu na powiększenie wizualne jego mikro-kawalerki.

ML: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Kliknij tutaj i przejdź do galerii zdjęć.

 

Zobacz skrót odcinka!