Przejdź do treści
 

Właściwości szkła

Na co zwracać uwagę przy doborze szkła budowlanego?

Dobór odpowiedniego szkła budowlanego zależy od tego, do czego chcemy je wykorzystać. Inne właściwości muszą mieć szklane przegrody czy zespolone pakiety szybowe, inne zaś powierzchnie, po których będzie się chodzić.

Dobór odpowiedniego szkła budowlanego zależy od tego, do czego chcemy je wykorzystać. Inne właściwości muszą mieć szklane przegrody czy zespolone pakiety szybowe, inne zaś powierzchnie, po których będzie się chodzić.

We współczesnej architekturze szkło jest materiałem chętnie stosowanym. Używa się go w konstrukcji ścian – wewnętrznych i zewnętrznych, układa na podłogach, buduje z niego schody, balustrady, zabudowy balkonów czy tarasów, wykorzystuje na doświetla w dachach. Dotyczy to zarówno budynków komercyjnych czy użyteczności publicznej, jak i domów jedno- i wielorodzinnych.

Od szkła w każdym z tych zastosowań oczekujemy zupełnie innych właściwości. Dlatego trudno mówić o szkle jako jednym produkcie, gdyż tak naprawdę występuje ono w różnych odmianach, różniących się budową i cechami użytkowymi. I tak mamy m.in. szkło hartowane i półhartowane, laminowane (czyli klejone warstwowo), typu float.

Szkło typu float

Inaczej nazywane jest szkłem odprężonym, a to ze względu na proces chłodzenia, jakim jest poddane podczas produkcji. Wstęga formowanego szkła zostaje skierowana z kąpieli cynowej do odprężarki, czyli tunelu chłodzącego. Tempera tura szkła ulega stopniowe mu obniżeniu z 620 do 250°C. Dalszy proces schładzania odbywa się na powietrzu. Etap ten pozwala usunąć ze szkła wszelkie naprężenia wewnętrzne, które mogłyby przyczynić się do jego pękania podczas cięcia. Szkło odprężone, produkowane w 10 grubościach (od 2 do 19 mm) ma szerokie zastosowania - produkuje się z niego np. szklane meble, drzwi i kabiny prysznicowe, zabudowy szklane czy schody lub podłogi. Inną nazwą szkła typu float jest szkło zwykłe, a to dlatego, że jest ono podstawowym gatunkiem szkła. Na jego bazie produkowane są inne, np. szkło laminowane VSG czy hartowane szkło ESG.

Szkło hartowane

Szkło hartowane to szkło bezpieczne. Ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, architekturze wnętrz, meblarstwie, produkcji przemysłowej urządzeń (samochody, AGD). Szkło hartowane oznacza się skrótem ESG (z jęz. niem. Einscheiben Sicherheitsglas).

Hartowanie polega na nagrzaniu szkła do wysokiej temperatury (620–680°C) i gwałtownym wystudzeniu w strumieniu sprężonego powietrza, na skutek czego w warstwie powierzchniowej powstają naprężenia ściskające, co znacznie podwyższa wytrzymałość szkła.

Szkło hartowane charakteryzuje się wyższą sprężystością oraz wytrzymałością mechaniczną i termiczną niż szkło odprężone float; jest bezpieczniejsze, ponieważ po stłuczeniu rozpada się na drobne niekaleczące kawałki Grubość tafli może wynosić od 3 do 19 mm, a największy format, jaki może ona uzyskać to 315x200 cm.

Szkło półhartowane

Zwane też szkłem termicznie wzmocnionym TVG, podobnie jak szkło hartowane ESG charakteryzuje się większą wytrzymałością mechaniczną i termiczną od szkła odprężonego float (choć mniejszą od szkła hartowanego ESG). Podstawową cechą wyróżniającą to szkło, jest charakterystyczna siatka spękań po rozbiciu: szyba rozbija się na większe kawałki niż szkło hartowane a pęknięcia rozchodzą się w kierunku krawędzi, co sprawia, że szyba po zniszczeniu nie wypada z ramy ( szkło hartowane rozsypie się w takim przypadku na drobne niekaleczące kawałki).

Szkło wzmacniane termicznie oznacza się skrótem TVG ( z niem. Teilvorgespanntes Glas)

Szkło półhartowane stosuje się tam, gdzie odłamki rozbitego szkła mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi, np. w przeszkleniach dachowych, w oknach połaciowych, zabudowach szklanych.

Szkło laminowane

Występuje też pod nazwą szkło klejone. Laminowanie szkła to celowe działanie, którego zadaniem jest wytworzenie szkła bezpiecznego. Polega na połączeniu ze sobą dwóch tafli szkła za pomocą specjalnych folii, umieszczonych pomiędzy taflami. Dzięki tej metodzie produkcji, uderzone szkło laminowane pęka, ale tafla zachowuje niezmieniony kształt, ponieważ odłamki szkła trzymają się na spoiwie. Stosowane jest jako element pakietów szybowych w oknach, przeszkleń w drzwiach wejściowych, a także na fasadach.

Szyby zespolone

Mogą być dowolną kombinacją kilku szkieł wymienionych powyżej, a także tafli barwionych w masie czy ornamentowych. Z takiego szkła powstają pakiety szybowe do okien czy drzwi wejściowych. Szkło zespolone używane jest również w innych zastosowaniach architektonicznych – np. jako świetliki dachowe.

Mocowanie szkła

Jest istotne podczas doboru szkła. Elementy szklane mogą być mocowane liniowo (po całym obwodzie), punktowo (przy użyciu łączników mechanicznych przelotowych lub obejmujących tafle lub klejone. Sposób mocowania wpływa na dobór szkła, np. szkło hartowane oraz wzmacniane termicznie musi być fabrycznie wymiarowane, laminowane można natomiast dowolnie docinać, szlifować i wiercić.

Laminated Safety Glass | Stadip Protect STADIP PROTECT
Schallschutzglas STADIP SILENCE | Saint-Gobain Building Glass STADIP SILENCE 
szkło laminowane SGG Stadip STADIP 

Znajdź dystrybutora