Przejdź do treści
 

KONKURS im. Michała Spisaka

Dąbrowa Górnicza 2021

Muzyka musi wejść w społeczeństwo – to hasło przewodnie wszystkich wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka, który potrwa aż do października w Dąbrowie Górniczej.
Sponsorem Głównym wydarzenia jest Saint-Gobain Innovative Materials!

ZAPOMNIANY KOMPOZYTOR
Michał Spisak był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Choć urodził się w Dąbrowie Górniczej, to jego późniejsze losy związane były z Francją, szczególnie zaś z Paryżem. To właśnie tam kontynuował swoją muzyczną edukację i skomponował większość z kilkudziesięciu utworów symfonicznych, kameralnych i solowych, które cenione były na całym świecie. Odnosił liczne sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając nagrody w najbardziej prestiżowych konkursach. Zmarł w 1965 roku dręczony chorobą. Choć jego życiorys przypomina historię Fryderyka Chopina, to w przeciwieństwie do pianisty o Michale Spisaku niestety zapomniano, a jego twórczość spotkał ten sam los. Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka ma to zmienić! Ma przywrócić społeczeństwu postać słynnego rodaka, a jego utwory ponownie mają ujrzeć światło dziennie i być prezentowane na rodzimych scenach.

MUZYKA DLA KAŻDEGO
Michał Spisak był orędownikiem szerzenia muzyki klasycznej wśród ludzi bez względu na ich pochodzenie, wiek, stan majątkowy. To właśnie jego słowa – muzyka musi wejść w społeczeństwo –zainspirowały organizatorów: Pałac Kultury Zagłębia, miasto Dąbrowa Górnicza oraz Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach do stworzenia festiwalu. Częścią festiwalu jest odbywający się od 2007 roku, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Już wkrótce na scenach Pałacu Kultury Zagłębia zaprezentuje się ponad 120 młodych instrumentalistów z całego świata m.in. z Kostaryki, Meksyku, Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii i licznych krajów europejskich – w tym z Polski. Staną oni w szranki o statuetkę Michała Spisaka i tytuł laureata konkursu w specjalnościach obój, klarnet i fagot.

ŚWIĘTO MUZYKI I MICHAŁA SPISAKA
Najważniejsze z festiwalowych wydarzeń odbędą się od 14 września 2021 r. – rocznicy urodzin Michała Spisaka. To właśnie w ten dzień oficjalnie odsłonięty zostanie mural z wizerunkiem kompozytora przy ul. 3 Maja 22. Michał Spisak będzie mógł ponownie spoglądać na mieszkańców swojego miasta, otaczając ich muzyczną opieką, a mieszkańcy będą mieli motywację do poszerzenia swojej wiedzy o dąbrowskim twórcy. Tego samego dnia w Pałacu Kultury Zagłębia zostanie otwarta wystawa sylwetek laureatów Konkursu Spisaka w latach 2006–2018 pt. „Smak zwycięstwa”. Odbędzie się także uroczysta inauguracja 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka połączona z koncertem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego ze specjalnym udziałem słynnego portugalskiego klarnecisty Vitora Fernadesa oraz waltornisty Pawła Cala – laureata konkursu. Dzień później, 15 września 2021 r., na głównej scenie PKZ odbędzie się koncert mistrzowski duńskiej formacji Carion Quintet oraz rozpoczną się pierwsze etapy przesłuchań w konkursie. Konkurs zwieńczy Koncert Laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego, 23 września. Wydarzeniami towarzyszącymi festiwalowi będą m.in. minikoncerty uczestników konkursu, wystawa plakatu 14. edycji wydarzenia oraz spektakl „Teatralne Concertino”.
 


 

Festiwal Michała Spisaka