Przejdź do treści
 

Prosty i przejrzysty poradnik

Jak wybrać okno?

Na co zwrócić uwagę?

Zakup nowych okien to nie lada wyzwanie dla większości z nas. Wbrew pozorom, okno jest skomplikowanym produktem, zawierającym w sobie wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań i elementów.

Każdy z nas nierzadko staje przed wyborem takiego czy innego rozwiązania, zastanawiając się, jakie przyniesie nam korzyści, jakie będą tego skutki i oczywiście czy będzie się to opłacało. W życiu musimy podejmować wiele decyzji, kierując się naszym doświadczeniem, wiedzą czy polegając na opinii innych. Zalew informacji otaczającej nas zewsząd niestety nie pomaga, a wprowadza więcej niewiadomych i więcej wątpliwości.

Zakup nowych okien to nie lada wyzwanie dla większości z nas. Wbrew pozorom, okno jest skomplikowanym produktem, zawierającym w sobie wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań i elementów. Przeglądając oferty różnych producentów i odwiedzając salony sprzedaży łatwo można pogubić się w gąszczu specjalistycznych pojęć, tajemniczych współczynników czy branżowej nomenklatury.

Aby pomóc Państwu w optymalnym wyborze okien czy to do domku, czy mieszkania poniżej przedstawiamy prosty i przejrzysty poradnik, dzięki któremu będzie można łatwo i szybko określić, czego możemy oczekiwać od szyb, jakie funkcje mają spełniać, na co zwrócić uwagę kupując okna.

Wszyscy wiemy, co to jest okno, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że 95% powierzchni okna stanowi szyba. Aby spełnić rygorystyczne wymagania, współczesne szyby stają się czymś znacznie więcej niż tylko przezroczystym wypełnieniem ramy okiennej. Nowoczesne powłoki niskoemisyjne stosowane w szybach dwukomorowych sprawiają, że okna stają się bardziej wydajne energetycznie niż ściany, a w konsekwencji wpływają na bilans energetyczny całego budynku.

W wyścigu termoizolacyjności producenci okien skupiają się w promowaniu głównie profili okiennych, z jakiego są materiału i jakiej grubości ścianki, ile posiadają komór – a rama stanowi zaledwie kilka procent powierzchni całego okna. Co widzimy, gdy patrzymy przez okno? Widzimy to, co się za nim znajduje. Nie zwracamy uwagi na szybę, nie widzimy jej - to naturalne. Przy wyborze okien powinniśmy postępować odwrotnie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czego nie widać – szyby. To zaawansowana i nowoczesna technologia produkcji szkła i szyb zespolonych pozwala osiągnąć doskonałe parametry i funkcje okien:

  • Komfort w pomieszczeniach zależy od temperatury, jaka w nich panuje. Jeżeli jest za gorąco, lub za zimno, mamy poczucie dyskomfortu. Najnowszej generacji szyby termoizolacyjne, CLIMATOP pozwalają na utrzymanie ciepła w pomieszczeniach, izolując z drugiej strony doskonale od warunków zewnętrznych. Dodatkowo, szyby CLIMATOP LUX dzięki optymalnie dobranym powłokom i parametrom będą nam, wykorzystując energię słoneczną, dogrzewały pomieszczenia, co pozwoli na znaczne oszczędności.

  • Gdy Słońce stanowi dla nas problem, możemy zastosować szkła absorpcyjne lub refleksyjne. Pierwsze, barwione w masie na różne kolory, SGG PARSOL lub SGG ANTELIO, pochłaniają część promieniowania słonecznego zatrzymując je w ten sposób. Z kolei szkła refleksyjne posiadają specjalną powłokę SGG COOL-LITE, która działając jak lustro odbija część promieniowania słoneczne.

  • Odpowiednio dobrana szyba, CLIMATOP SILENCE zapewni nam odpowiedni poziom dźwiękochłonności i ciche miejsce do wypoczynku, gdy mieszkamy w hałaśliwej okolicy.

  • Jeżeli boimy się włamania, szyba laminowana CLIMATOP PROTECT z odpowiednią klasą antywłamaniową zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i spokój.

  • Wykorzystajmy szyby bezpieczne, CLIMATOP SECURIT, które po rozbiciu rozpadają się na drobne i nieostre kawałki, a będziemy mieli pewność, że po rozbiciu, naszym dzieciom i nam nic się nie stanie.

  • Zastosowane specjalne powłoki BIOCLEAN po zewnętrznej stronie szyby, powodują, że szyba nie ulega zabrudzeniu, ale także dodatkowo dzięki działaniu promieni słonecznych dochodzi do procesu rozkładu i usuwania zabrudzeń.

 

Zanim wybierzemy okna zastanówmy się, czego oczekujemy, czy okna mają chronić nas przed hałasem, przed włamaniem, przed ewentualnym zranieniem, czy w końcu mają nam zapewnić odpowiedni komfort termiczny w pomieszczeniu. Dodatkowo, jeżeli chcemy obniżyć rachunki za ogrzewanie warto wziąć pod uwagę okna z szybami, które będą nam dogrzewały pomieszczenia wykorzystując darmową energię słoneczną. Pytajmy, więc sprzedawców o takie rozwiązania, a nie będziemy później żałować, że nikt nam wcześniej o tym nie powiedział, a było by dobrze mieć takie czy inne rozwiązanie. Tak, więc uświadomienie sobie własnych potrzeb jest pierwszym, ważnym etapem wyboru odpowiedniego okna.