Przejdź do treści
 

Hałas pod kontrolą

Izolacyjność akustyczna- co to jest i jakie ma znaczenie?

Hałas we współczesnym świecie jest dokuczliwy. Nie da się go „przyciszyć”, można się tylko od niego odgrodzić, np. ścianami czy oknami o wysokiej izolacyjności akustycznej.

Zanieczyszczenia środowiska to nie tylko smog czy kwaśne deszcze. Do zjawisk negatywnie wpływających na samopoczucie człowieka zalicza się także nadmiar sztucznego światła czy hałas. Ten ostatni może być przyczyną zaburzeń snu, wpływa na pracę układu hormonalnego, jest czynnikiem ryzyka nadciśnienie tętniczego, chorób układu krążenia. Negatywnie wpływa też na zdolność do koncentracji, powoduje złość (w hałaśliwym otoczeniu ludzie są bardziej skłonni do kłótni i zachowań agresywnych). Coraz bardziej wyśrubowane normy, jakim podlegają materiały budowlane, mają na celu stworzenie w naszych domach komfortu akustycznego

Głośno wszędzie

Dopuszczalne normy hałasu opisane są w rozporządzeniach ministrów infrastruktury i budownictwa. W obszarze zabudowanym w dzień poziom hałasu nie powinien przekraczać 60 dB, zaś w nocy 50 dB. W pomieszczeniach mieszkalnych maksymalne wartości to: 40 dB w dzień i 30 dB w nocy. Dźwięki i ich poziom głośności opisuje się za pomocą skali poziomu natężenia dźwięku, wyrażanej w decybelach (dB). I tak próg słyszalności ludzkiego ucha to 0 dB, głośna rozmowa to 60 dB, droga o średnim natężeniu ruchu 70 dB, lotnisko 120 dB, a próg bólu to dźwięki o natężeniu 130 dB. Problem jednak polega na tym, że skala głośności dźwięku, mierzona w decybelach, jest wartością logarytmiczną. Nasze uszy „nieliniowo” odbierają zmiany natężenia dźwięku. W uproszczeniu jego dwukrotny wzrost zwiększa poziom głośności zaledwie o 3 dB, 10-krotny o 10 dB, a 100-krotny daje wzrost poziomu głośności o 20 dB. Oznacza to, że nawet kilka decybeli wytłumionych przez przegrody robi dużą różnicę.

Co to jest izolacyjność akustyczna

Izolacyjność akustyczna wskazuje różnicę między hałasem na zewnątrz a wewnątrz pomieszczenia przy zastosowaniu konkretnej przegrody. Obowiązujące wartości dla przegród wskazuje odpowiednia norma. Określa ona, jakie wskaźniki opisujące izolacyjność przegrody należy zastosować. Pierwszy z nich to Rw – wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej, kolejne dwa wskaźniki adaptacyjne korygują jego wartość zależności od rodzaju dźwięków: Ctr – używa się dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości, C – dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości. Z tych sumy Rw i wskaźników adaptacyjnych oblicza się wartości dotyczące izolacyjności przegrody w stosunku do różnych typów dźwięków. Do dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości należą np. rozmowa, muzyka, radio, TV, zabawa dzieci, ruch kolejowy ze średnią i dużą prędkością, ruch samochodowy na drodze szybkiego ruchu, samoloty odrzutowe w małej odległości. Izolacyjność akustyczną przegrody opisuje wskaźnik RA1 (czyli Rw pomniejszone o wartość C – 1-3 dB). Jeśli natomiast źródłem hałasu są miejski ruch uliczny lub kolejowy o niewielkich prędkościach (poniżej 80 km/h), dyskoteka, samoloty odrzutowe w dużej odległości, wymagania izolacyjności akustycznej opisuje wskaźnik RA2 (RW pomniejszony o Ctr - 4-8 dB).

Jak wyciszyć szkło?

Przykładowo dla szkła monolitycznego o grubości 6 mm izolacyjność akustyczna wynosi 32 dB. Jest jednak kilka metod, które pozwalają podnieść izolacyjność akustyczną szkła. Jedną z nich jest zastosowanie grubej tafli szkła. Inną, stosowaną w szybach zespolonych łączenie tafli o różnych grubościach tak, by jedna była o 50% grubsza od drugiej (np. 4 i 6 mm).Można też w pakietach szkła zespolonego używać tafli o różnej sprężystości. Jeszcze inną metodą jest laminowanie szyb folią z butyralu poliwinylu (PVB), która pochłania drgania przenoszące dźwięki – i jak w przypadku szyb im jest grubsza, tym lepsze właściwości izolacyjne szkła. Kolejny sposób na wyciszenie szkła zespolonego to zastosowanie ciężkiego gazu szlachetnego (np. kryptonu) do wypełnienia przestrzeni międzyszybowej.

Czy warto inwestować w ciche okna?

Ciche okna są droższe, produkuje się je na zamówienie. W budynkach narażonych na podwyższony poziom hałasu, np. położonych w pobliżu lotnisk, torów kolejowych, autostrad, czy też w centrach dużych miast pozwalają na znaczne wyciszenie zewnętrznego zgiełku, choć całkowicie od niego nie izolują. Dzięki zastosowaniu jednej z metod na poprawienie izolacyjności akustycznej szyb zespolonych montowanych w oknach (albo ich kombinacji) można ją podnieść do 46-50 dB. Ochrona przed hałasem liczona dla całego okna będzie nieco niższa, o kilka decybeli może ją zmniejszyć również sposób montażu okna. Ale nawet jeśli okno zmniejszy hałas docierający do wnętrza o ok. 40 dB, to odczujemy bardzo wyraźną różnicę (pamiętajmy, że obniżenie głośności o 10 dB nasze uszy odbierają jako zmniejszenie hałasu o połowę). Warto też wiedzieć że szyby o podwyższonej izolacyjności akustycznej mogą być stosowane także w oknach dachowych. Wówczas nie tylko chronią wnętrza przed hałasem z sąsiedztwa, ale też wytłumiają dźwięki padającego deszczu czy gradu (to ważne np. w oknach montowanych w sypialniach czy pokojach dziecięcych).

Przeczytaj więcej

Szkło Saint-Gobain do Twoich okien
szkło laminowane SGG Stadip STADIP 
Schallschutzglas STADIP SILENCE | Saint-Gobain Building Glass STADIP SILENCE 
Laminated Safety Glass | Stadip Protect STADIP PROTECT
Czym jest szkło laminowane?
Wybór okna Słownik najważniejszych pojęć dotyczących szkła
Comfort basso emissivo planitherm clear 1.0 saint-gobain per vetrocamera e vetri doppi SZKŁO DO OKIEN

Znajdź dystrybutora

Sprawdź realizacje