Przejdź do treści
 

Po sąsiedzku z hałasem

Jak zadbać o komfort akustyczny w mieście?

Zanieczyszczenie hałasem

to jeden z efektów postępującej urbanizacji. Klaksony, warkot samochodowych silników, charakterystyczny gwar… nadmiar decybeli może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie, a w efekcie prowadzić nawet do pogorszenia stanu zdrowia. Miasta jednak stale się rozwijają, a istotną rolę w zarządzaniu poziomem hałasu odgrywają obecnie rozwiązania budowlane, spośród których na pierwszy plan wysuwają się dźwiękoizolacyjne przeszklenia zapewniające odpowiedni komfort akustyczny. Ze względu na swoją funkcjonalność, estetykę, a co najważniejsze – skuteczność, znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie inwestycji.
 

Zanieczyszczenie hałasem
 

Odpowiednia izolacja akustyczna

Według badań przeprowadzonych przez WHO hałas jest drugą po smogu przyczyną utraty dobrego zdrowia na świecie. Problem ten dotyczy w największej mierze dużych miast, w których w skali globalnej mieszka ok. 60% ludzkości. Procesy urbanizacyjne są naturalnym następstwem rozwoju gospodarczego – trudno im przeciwdziałać, natomiast warto odpowiednio nimi zarządzać, m.in. poprzez wykorzystanie rozwiązań budowlanych ze skuteczną izolacją akustyczną.
 

– Szacuje się, że do 2050 roku liczba ludzi na Ziemi przekroczy barierę 10 miliardów, a 70% z nas będzie żyło w miastach z wysokim natężeniem hałasu – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions.Bardzo ważne jest zatem, aby wznosząc czy modernizując budynki, w równym stopniu co o ich izolacyjność termiczną czy design, zadbać także o poprawę komfortu akustycznego. Z tego powodu stale rozwijamy ofertę dźwiękoszczelnych przeszkleń do okien, wnętrz oraz na fasady, które ograniczają niekorzystny wpływ hałasu na człowieka, a tym samym podnoszą jego komfort życia.
 

Ochrona akustyczna budynków a dopuszczalny poziom hałasu

Normy hałasu środowiskowego regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Określa ono, że na obszarze zabudowanym natężenie hałasu nie powinno przekraczać poziomu 60 dB w dzień i 50 dB w nocy, natomiast w przypadku naszych mieszkań odpowiednio 40 dB i 30 dB. Z tego powodu już na etapie projektu warto uwzględnić tłumiące hałas materiały budowlane, ale także… lokalizację inwestycji.
 

odpowiednia izolacja akustyczna
zieleń - naturalna bariera
 

Czym jest poziom izolacyjności akustycznej?

Czasami nawet w obrębie jednego kwartału miasta różnice w poziomie hałasu mogą być stosunkowo duże. Kluczowa jest oczywiście lokalizacja, ale także towarzysząca danemu miejscu infrastruktura czy tereny zieleni. Brak paneli akustycznych przy ruchliwych drogach, betonowe ściany działające niczym wzmacniacz, zbyt mała ilość zazielenień np. w postaci drzew – to wszystko potęguje docierające do nas niechciane dźwięki. Decydując się zatem na zakup mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę na komfort akustyczny, a więc przeanalizować lokalizację, zapoznać się z dokumentami planistycznymi, w tym ze specjalnymi mapami akustycznymi.
 

– Jednym z elementów naszych działań związanych z zarządzaniem hałasem w miastach było opracowanie raportu „Polska w Decybelach”mówi Marcin Piątkowski, Technical Sales Support Manager Saint-Gobain Glass.W 2020 roku przeprowadziliśmy badania, których elementem był pomiar decybeli na polskich osiedlach. Okazało się, że najwyższy zmierzony poziom hałasu – 73 dB – był efektem wzmożonego ruchu komunikacyjnego i braku towarzyszącej mu infrastruktury pochłaniającej dźwięk.
 

Abstrahując od przestrzeni otwartych, zbyt duża ilość decybeli jest także istotnym problemem w budynkach mieszkalnych, dlatego lepsza izolacja akustyczna może znacząco podnieść nasz komfort życia. Rozwój „cichych” miast postępuje, jednak obecnie kluczowe są rozwiązania stojące na straży komfortu akustycznego mieszkańców. 
 

Szklane innowacje a izolacja akustyczna

Odpowiedni dobór materiałów budowlanych, jak i sama struktura elewacji należą do czynników, które najefektywniej wpływają na problem niechcianych dźwięków we wnętrzach, a co za tym idzie – poprawę naszego wypoczynku, zwiększenie koncentracji w trakcie pracy czy nauki lub po prostu zmianę samopoczucia na lepsze. W tym aspekcie niezwykle istotne z punktu widzenia użytkowników przestrzeni są przeszklenia, będące z resztą nieodłącznym elementem każdej inwestycji budowlanej.
 

– Izolacyjność akustyczną przeszkleń określa parametr Rw, a szklana przegroda zewnętrzna powinna niwelować dźwięki z zakresu 100 - 4000 Hztłumaczy Marcin Piątkowski. – Aby szyby skutecznie tłumiły nadmierny hałas, wartość współczynnika izolacyjności akustycznej Rw powinna być dobrana indywidualnie, tak aby efektywnie tłumić dźwięki, które docierać będą do wnętrza pomieszczeń bez względu na to czy są one zlokalizowane w centrum miasta czy też na obrzeżach. Spełniając te warunki, możemy podnieść nasz komfort akustyczny i zatroszczyć się o dobre samopoczucie - własne i naszych bliskich.
 

Gama rozwiązań architektonicznych, których zadaniem jest skuteczne zarządzanie różnymi źródłami hałasu, systematycznie się rozwija. Przykład? Szkło laminowane, które jest w stanie zmniejszyć jego natężenie nawet o 5 dB w stosunku do standardowych szyb, a taką różnicę ludzkie ucho z pewnością odnotuje jako zmianę na lepsze. Można jednak pójść o krok dalej.
 

– Do dyspozycji naszych klientów oddajemy szkło laminowane akustycznie STADIP® PROTECT SILENCEmówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.Powstaje ono z połączenia dwóch lub większej liczby tafli szkła za pomocą specjalnej folii PVB Silence®. W przeciwieństwie do standardowych przeszkleń, tego typu rozwiązanie pozwala na niemal całkowite wytłumienie szczytu dźwięku w pobliżu tzw. częstotliwości krytycznej, a tym samym zagwarantuje odpowiedni poziom komfortu akustycznego.
 

Hałas to jeden z najistotniejszych problemów związanych z procesami urbanizacyjnymi. W kolejnych latach możemy spodziewać się intensyfikacji tego zjawiska, dlatego tak ważne jest wykorzystywanie rozwiązań, które pozwolą mieszkańcom zarządzać wysokim poziomem hałasu. Zdrowie jest przecież najważniejsze.
 

https://www.saint-gobain-glass.pl

https://glassolutions.pl

https://www.saint-gobain.pl/sites/sgpl.master/files/Raport-Polska-w-Decybelach.pdf