Przejdź do treści
 

Przezierność szkła - co to jest?

Co to jest szkło o zmiennej przezierności?

Gdzie stosuje się szkło o zmiennej przezierności?

Przezroczysty jak szkło, mawiamy. Tymczasem nie zawsze jest to prawda - szyba może być przejrzysta lub matowa, uniemożliwiająca zajrzenie do środka. Ale jest też szkło, które czasami jest przezroczyste, a czasem nie.

W szkłach inteligentnych stosowanych w architekturze stosuje się najczęściej dwie technologie, obie oparte o technikę laminowania. W pierwszej wykorzystywana jest zawiesina cząsteczek (SPD, ang. Suspended particle devices), w drugiej dyspersja ciekłych kryształów (PD-LCD, ang. polimer dispersed liquid crystal devices).

W szkle SPD między dwiema taflami szkła lub z jednej strony pojedynczej szyby laminuje się folię z zawiesiną cząsteczek. Są one ułożone tak, że szyba jest nieprzejrzysta – mleczna lub ciemna (niebieska lub szara). Jednak, gdy przyłożymy do szyby niewielkie napięcie elektryczne, układ cząsteczek się zmienia i szkło staje się przezierne. Szkło oparte na dyspersji ciekłych kryształów działa podobnie – gdy jest „wyłączone”, kryształy układają się tak, że szyba ma mleczny odcień i jest całkowicie nieprzezierna, kiedy podłączymy napięcie – zmieni się w przezierną taflę.

Zmiana przezierności powyższych szkieł następuje niemal natychmiast po przyłożeniu napięcia. Co ważne, nie wypływa ona na zdolność szyby do przepuszczania światła słonecznego. Dlatego przy nieprzeziernej tafli nie trzeba używać dodatkowego oświetlenia wnętrz. Niezależnie od zmiany transparentności charakteryzuje się stałą, bardzo wysoką przepuszczalnością światła. W procesie laminowania szkła o zmiennej przezierności można dodać do niego elementy dekoracyjne, np. kolorowe folie. Otrzymamy wtedy szkło o zmiennej przezierności PRIVA-LITE COLOR w ciekawych, nowoczesnych kolorach.

Zastosowanie szkła o zmiennej przezierności

Inteligentne szkło o zmiennej przezierności ma wiele zastosowań, najczęściej jednak wykorzystywane jest do wykonywania ścianek szklanych we wnętrzach. Może być używane wszędzie tam, gdzie chcemy mieć kontrolę nad prywatnością pomieszczeń. W przestrzeni publicznej np. w salach konferencyjnych czy szpitalnych, ośrodkach SPA, stosuje się jako ścianki działowe. Szczególnie przydatne jest w biurach - w swojej nieprzeziernej postaci, PRIVA-LITE może być wykorzystane jako ekran projekcyjny. W warunkach domowych sprawdzi się jako cało szklane drzwi przesuwne, oddzielające łazienkę od sypialni lub jadalnię do pokoju dziennego. Szkło takie warto także stosować jako ścianki działowe do podziału pomieszczeń, gdy zależy nam na zachowaniu wrażenia ich przestronności, np. gdy mamy niewielki gabinet wydzielony z pokoju dziennego. Może też być układane na podłogach, gdzie daje zaskakujący efekt aranżacyjny i przestrzenny.

Szkła o zmiennej przezierności używa się również na elewacjach, gdzie chroni pomieszczenia przed wzrokiem ciekawskich, zapewniając nam prywatność i intymność. Szkło o zmiennej przezierności może też wchodzić w skład pakietów szybowych w oknach (wymagają jednak doprowadzenia instalacji elektrycznej).

Zalety szkła o zmiennej przezierności

Szkło PRIVA-LITE nie jest wielkim obciążeniem dla budżetu, ponieważ w stanie „OFF - wyłączonym” nie pobiera energii elektrycznej, a niewielkie jej ilości potrzebne są tylko do utrzymania stanu „ON - włączonego”. Napięcie, ok. 5W/m2 jest tak niewielkie, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla użytkowników, nawet w razie awarii instalacji. PRIVA-LITE może być montowane jako wewnętrzna ścianka działowa, drzwi, witryny sklepowe, przeszklone podłogi, fasady budynków. Użytkownik ma możliwość montażu PRIVA-LITE w profilach, lub połączyć krawędzie szkła za pomocą taśmy lub silikonu MULTISIL w celu osiągnięcia efektu jednolitej ściany.

Priva-Lite di Saint-Gobain per le sale riunioni

PRIVA-LITE

Szkło ze sterowaną przeziernością. Nowoczesne rozwiązanie w architekturze, komfort prywatności, światła, akustyki i bezpieczeństwa oraz wsparcie komunikacji przy użyciu ty…